حمایت رهبران روسیه و هند از افغانستان صلح‌آمیز و عاری از تروریسم و مواد مخدر

رهبران روسیه و هند در بیانیه‌ی مشترک شان به وضعیت افغانستان نیز پرداخته و هر دو طرف از افغانستان «مستقل، متحد و صلح‌آمیز، عاری از تروریسم، جنگ و مواد مخدر، در صلح با همسایگان و احترام به حقوق و آزادی‌های بشر، از جمله برای آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه‌ی افغانستان حمایت کرده‌اند».

این بیانیه در پی سفر اخیر نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند به مسکو منتشر شده است.

در بیانیه‌ی مشترک مودی و پوتین که از سوی وزارت خارجه‌ی هند منتشر شده، آمده است که هر دو طرف در مورد وضعیت افغانستان، «از جمله وضعیت امنیتی و پی‌آمدهای آن در منطقه، وضعیت سیاسی کنونی، مسائل مربوط به تروریسم، رادیکال‌شدن و قاچاق مواد مخدر گفت‌وگو کردند».

رهبران روسیه و هند بر نقش مهم نشست‌های فرمت مسکو برای تسهیل حل‌وفصل بحران افغانستان تأکید کرده‌اند.

آنان به هماهنگی نزدیک بین هند و روسیه در مورد افغانستان نیز اشاره کردند.

رهبران روسیه و هند در بیانیه‌ی خود صراحتا تروریسم و افراط‌گرایی خشونت‌آمیز را در همه‌ی اشکال و مظاهر آن محکوم کردند.

آنان با اشاره به حملات اخیر در هند و روسیه، تأکید کردند که این حملات تروریستی یادآوری تلخ برای تقویت بیشتر همکاری‌ها در مبارزه با تروریسم است.

طرفین با اشاره به اهمیت افزایش همکاری‌ها در این زمینه، بدون برنامه‌های پنهان و استانداردهای دوگانه براساس حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل، خواستار مبارزه‌ی سازش‌ناپذیر بین‌المللی علیه تروریسم و افراط‌گرایی شدند.

آنان بر لزوم اجرای قاطع قطع‌نامه‌های مربوطه‌ی شورای امنیت سازمان ملل متحد، مجمع عمومی سازمان ملل متحد و همچنین اجرای راهبرد جهانی مبارزه با تروریسم سازمان ملل تأکید کردند.

رهبران هند و روسیه بر مسئولیت اصلی کشورها و مقام‌های ذیصلاح آن‌ها در مبارزه با تروریسم تأکید کردند و گفتند تلاش‌های جهانی برای جلوگیری و مقابله با تهدیدات تروریستی باید کاملا با تعهدات آن‌ها مطابق با قوانین بین‌المللی مطابقت داشته باشد.

آنان خواستار نهایی‌شدن و تصویب سریع کنوانسیون جامع تروریسم بین‌المللی در چارچوب سازمان ملل و همچنین اجرای قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل در مورد مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی خشونت‌آمیز شدند.


The post حمایت رهبران روسیه و هند از افغانستان صلح‌آمیز و عاری از تروریسم و مواد مخدر appeared first on اطلاعات روز.