برگزاری نشستی در بروکسل برای بحث درباره‌ی ارائه‌ی کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان

سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا از برگزاری نشستی در برکسل برای بررسی تعامل با مردم افغانستان و بحث در مورد کارآمدترین راه‌ها برای برآوردن نیازهای اساسی آنان و ارائه‌ی کمک‌های بشردوستانه خبر داده است.

این سرویس امروز (سه‌شنبه، ۲۲ جوزا) با نشر این خبر در ایکس نوشته است که مردم افغانستان را نمی‌توان پشت سر گذاشت.

سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا نوشته است: «ذینفعان در بروکسل برای بررسی تعامل با مردم افغانستان و بحث در مورد کارآمدترین راه‌ها برای برآوردن نیازهای اساسی آنان و ارائه‌ی کمک‌های بشردوستانه ملاقات کردند.»

این سرویس جزئیات بیشتر درباره‌‌ی این نشست و اشتراک‌کنندگان ارائه نکرده است. در تصاویر منتشرشده، توماس نیکلسون، نماینده‌ی ویژه اتحادیه اروپا در امور افغانستان دیده می‌شود.

یان آگلند، دبیرکل شورای پناهندگان ناروی دیروز خطاب به اشتراک‌کنندگان نشست بروکسل در ایکس نوشته بود که «زمان از سرگیری کمک‌ها، تعامل با مقام‌ها و ارائه‌ی راه‌حل‌های بادوام است.»

او افزوده است که گروه‌های بشردوستانه به تنهایی نمی‌توانند شکاف ناشی از قطع ناگهانی کمک‌های توسعه‌ای را پر کنند.

یان آگلند نوشته است که برای شکستن چرخه نیازهای رو به رشد، باید به علل فقر شدید پرداخت.

او گفته است که مردم افغانستان، فراتر از مقام‌ها، مستحق حمایت پایدار، انعطاف‌پذیر و درازمدت هستند.

یان آگلند مردم افغانستان را در یک وضعیت اضطراری دائمی گرفتارشده خواند که جامعه‌ی بین‌المللی آنان را رها کرده‌اند.

به‌گفته‌ی او، مردم افغانستان پس از تسلط طالبان، با فروپاشی اقتصادی، زمین‌لرزه، بلاهای تغییرات اقلیمی و نقض فاحش حقوق شان مواجه شده‌اند.

در همین حال دفتر هماهنگ‌کننده‌ی کمک‌های بشردوستانه‌ی سازمان ملل متحد (اوچا) می‌گوید که روند کمک‌رسانی در افغانستان با کمبود بودجه مواجه است. این دفتر می‌گوید که ۲۰.۱ درصد بودجه‌ی مورد نیاز برای کمک‌رسانی در سال جاری میلادی تأمین شده است.

به‌گفته‌ی این دفتر، برای کمک‌رسانی در افغانستان در سال ۲۰۲۴، نیاز به ۳.۱ میلیارد دالر است، اما با گذشت شش ماه از آغاز این سال، تنها ۶۱۳.۶ میلیون دالر تمویل شده است.


The post برگزاری نشستی در بروکسل برای بحث درباره‌ی ارائه‌ی کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان appeared first on اطلاعات روز.